Életünk során számos dolgot megjegyzünk: recepteket, dalszövegeket, filmidézeteket, tájékozódási pontokat, vagy éppenséggel akár programozási kódokat. Rendszeresen raktározunk el az elménkben új információt. Mégis úgy fest, hogy rengeteg keresztény nehezen memorizál részleteket a Szentírásból. Úgy vélem, hogy ennek legfőbb oka az, hogy nem látjuk be, mennyire fontos is lenne ez.
De miért is fontos?
- Arra vagyunk elhívva, hogy memorizáljuk Isten Igéjét.
A Kolossé 3:16 arra szólít fel minket, hogy „Krisztus beszéde és tanítása teljes gazdagságában éljen bennetek és közöttetek!” Az ige itt az „élni” szót használja: engednünk kell, hogy Isten Igéje bennünk éljen, ehhez pedig az kell, hogy mélységében tanulmányozzuk és gondosan őrizzük azt.
Az 5 Mózes 6:5-6 pedig így szól: „Izráel, szeresd az Örökkévalót, Istenünket, teljes szívvel-lélekkel és minden erőddel! Jól véssétek a szívetekbe, és gondosan őrizzétek meg, amit most parancsolok nektek!” Ahhoz ugyanis, hogy valamit a szívünkbe véssünk az kell, hogy először is az elménkben őrizzük meg azt, így felidézhetjük és elmélkedhetünk rajta anélkül, hogy ki kellene keresnünk. Ez Isten dicsőítésének egy formája a gondolataink segítségével.
- Jézus is memorizálta az Írásokat.
Jézus folyamatosan az Írásokat idézte, ezzel demonstrálva, hogy rászánta az időt a tanulásra. A Máté 4-ben Jézus pusztai megkísértéséről olvashatunk. Ebben az időszakban Jézus folyamatosan a Biblia igazságaihoz ragaszkodott, és így védte ki az ellenség támadásait. Ha Jézusnak szüksége volt arra, hogy memorizálja a Szentírás egyes részeit, akkor bizony nekünk is jól jöhet! Persze bármikor kinyithatjuk a Bibliánkat is kikereshetjük bármelyik igeverset, de mennyivel harcra készebbek lennénk akkor, ha keresgélés nélkül, fejből tudnánk idézni őket?
„Szívemben őrzöm szavaidat, mint rejtett kincseket, nehogy vétkezzem ellened!” (Zsoltárok 119:11)
- Ez a tevékenység megváltoztatja azt, ahogyan beszélünk.
„Mert azt mondja ki az ember, amivel tele van a szíve.” (Máté 12:34b)
Mi az, ami kijön a szánkon? Panaszkodás? Harag? Pesszimizmus? Ha ezekről beszélünk, az annak a jele, hogy Isten Igéje nem él bennünk teljes gazdagságában, mivel a száj azt szólja, amivel telve van a szív. Ha a szívünk Isten Szavával van tele, akkor gyakrabban beszélünk Róla. Róla szólnak majd a beszélgetéseink a gyermekeinkkel és egymással, sőt, ez hatással lesz majd arra is, ahogy a körülményeinkről vagy másokról vélekedünk.
És még hosszan sorolhatnánk az érveket amellett, hogy mennyire fontos és áldásos dolog Isten Szavát a szívünkbe rejtenünk. Most azonban inkább beszéljünk arról, hogy hogyan tehetjük ezt meg. Számos módja van az igeversek memorizálásának. (Szinte biztos, hogy ebben telefonos alkalmazások is a segítségünkre lehetnek. Ha esetleg tudtok ilyenekről, osszátok meg velünk a kommentek között.) Azonban hadd mutassak be egy módszert, amely nekem bevált.
A How to Successfully Memorize and Review Scripture [A Szentírás sikeres memorizálása és átismétlése] című könyvében Ron Hood az alábbi módszert ajánlja:
„Ha megvan az igevers, akkor az első napon 25, a második napon 20, a harmadik napon 15, a negyedik napon 10, az ötödik napon pedig öt alkalommal ismételd meg. Ezután 45 napon keresztül ismételd el naponta egyszer. Ha ezzel is megvagy, hét héten keresztül mondd el hetente egyszer, majd havonta egyszer.”
Ez ugyan egy lassú folyamat, de így biztosak lehetünk benne, hogy az adott igevers kellően bevésődik. Néha igeverseket ragasztok a fürdőszobatükörre, és készülődés közben párszor elismétlem őket. Ugyanígy kiragasztok párat a konyhában, a számítógépemre, vagy olyan helyre, ahol dolgozok. Sőt, a zuhanyfülkénkben egy 3×5-ös műanyag tasak is fel van ragasztva, hogy pár percig zavartalanul memorizálhassak.
Egy dolgot azonban észben kell tartanunk: a Bibliatanulmányozáshoz hasonlóan az igeversek memorizálásához is időre és kemény munkára van szükség. Nem tudjuk levágni az utat, és ez nem is baj, mert ez olyasvalami, ami igazán megéri a fáradságot. Mi lenne, ha idén célul tűznénk ki, hogy több igeverset tanulunk meg? Sőt, mi lenne akkor, ha idén nem csupán igeverseket tanulnánk meg, hanem egész fejezeteket, vagy akár egész könyveket Bibliából? Ahelyett, hogy megrettennénk a kemény, lassú munkától, amellyel Isten Igéjének megtanulása jár, inkább vágjunk bele, és kötelezzük el magunkat arra, hogy szívünkbe rejtjük az Ő Igéit.
Jézusra nézve,
Forrás: https://lovegodgreatly.com/the-why-of-memorization/
Fordította: Szabó Anna
Kép: Vasadi Dubován Judith